22.Yapı Fuarı

22.Yapı Fuarı


Fuarizmir'de düzenlenen 22. Yapı Fuarı - Turkeybuild İzmir, kapılarını ziyaretçilerine açtı. 6 Kasım Pazar akşamına kadar devam edecek olan Fuar kapsamında bu yıl sektöre bilgi akı

Fuarizmir'de düzenlenen 22. Yapı Fuarı - Turkeybuild İzmir, kapılarını ziyaretçilerine açtı. 6 Kasım Pazar akşamına kadar devam edecek olan Fuar kapsamında bu yıl sektöre bilgi akışı ve yeni pazarlar sağlayan birçok etkinlik gerçekleştirilecek. 
YEM Fuarcılık tarafından düzenlenen, Türk yapı sektörünün Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi'nin en büyük fuarı olduğu belirtilen Yapı Fuarı - Turkeybuild İzmir, Fuarizmir'de kapılarını açtı. Bu yıl 22'inci kez yapı sektörü temsilcilerini bir araya getiren fuar, 19 bin metrekarelik alanda 350 katılımcının en son ürün, hizmet ve teknolojilerini ziyaretçilerle bir araya getiriyor. Fuar, 6 Kasım Pazar akşamına kadar ziyaret edilebilecek. 
Türkiye'de inşaat ve yapı malzemeleri pazarının yüzde 8.7'sini oluşturan İzmir ve çevresinin gelişiminin giderek arttığını vurgulayan ITE Turkey ve YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer, "YEM Fuarcılık olarak her yıl düzenlediğimiz Yapı Fuarı - Turkeybuild'de İstanbul ve Ankara'nın ardından bugün 22'inci kez İzmir'de ziyaretçilerimizle buluşuyoruz. Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden biri olan yapı sektörünün Ege ve Akdeniz bölgesindeki temsilcilerini bir araya getirerek profesyonel bir  ve iş geliştirme platformu sunuyoruz. Bu yıl 22. Yapı Fuarı - Turkeybuild İzmir kapsamında, 39. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul'da gerçekleştirdiğimiz gibi 'İş Geliştirme Platformu', 'Seminer Alanı' ve 'Mimarlık ve Mimarlık Kültürü' başıkları altında dört faklı etkinlik düzenleyeceğiz. Gerçekleştireceğimiz etkinliklerle sektöre bilgi akışı sağlamak ve sektörün iş hacmine katkı sağlamayı hedefliyoruz" dedi.
İzmir başta olmak üzere Ege Bölgesi yapı sektörü hacminin gün geçtikçe büyüdüğüne dikkat çeken Burcu Başer, bölgenin 2015 yılı pazar büyüklüğünün 10.7 milyar TL olduğunu ve bu rakamın Türkiye pazarının yüzde 8.7'sini oluşturduğunu söyledi. Başer "2015 yılında İzmir'de 39 bin 703, bölgede ise 107 bin 798 yeni daire ruhsatı alındı. Bu durum binalarda ise ülkemize oranla yüzde 20.1 olarak gerçekleşti. Ayrıca 2015 yılında İzmir'de 77 bin 796, bölgede ise 176 bin 763 konut satışı gerçekleşti. Bu rakamın Türkiye içindeki payı 13.7. 2016 yılının ilk yedi ayında İzmir'de 44 bin 92, bölgede ise 100 bin 636 konut satışı ise inşaat sektörünün bölgedeki büyümesini kanıtlar nitelikte. Bölgenin ülke genelindeki payı ise yüzde 14.1'e yükseldi" dedi. Türkiye'de en çok konut kredisi kullanan üçüncü ilinin İzmir olduğunu vurgulayan Burcu Başer, "2015 yılında İzmir'de kullanılan toplam konut kredilerinin büyüklüğü 10.4 milyar TL, bölgede ise bu rakam 18.84 milyar TL oldu. Öte yandan bölgede inşaat harcamaları 15.27 milyar TL olarak gerçekleşti. Kamu yatırımlarındaki inşaat harcamaları ise 3.57 milyar TL olarak hesaplandı" dedi.
ÜCRETSİZ SERVİS
İzmir'in Gaziemir İlçesi'ndeki Fuar İzmir'de düzenlenen Yapı Fuarı - Turkeybuild İzmir için şehrin iki farklı noktasından kalkan ücretsiz servis araçlarıyla fuar ziyaretçilerine ulaşım kolaylığı sağlanıyor. Kültürpark'ın 9 Eylül Kapısı ile Optimum Outlet (ESBAŞ Metro Durağı) noktalarından fuar alanına karşılıklı ücretsiz servisler hizmet verecek. Sefer saatleri için www.yapifuari.com.tr adresinden bilgi alınabilecek.

İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

Haberler ve Duyurular